Czy lepiej leczyć zęby w dzień czy w nocy? - O stomatologii

Klinika stomatologiczna Zabrze

Gdy nasz dentysta prowadzący nie wykonuje

Mimo tego, że zawsze staramy się dbać o zdrowie zębów - myjemy je, używamy nici dentystycznych, pamiętamy o płukaniu jamy ustnej przeznaczonymi do tego płynami i oczywiście dokonujemy przeglądu zębów w miejscu,

Czy lepiej leczyć zęby w dzień czy w nocy? - O stomatologii Klinika stomatologiczna Zabrze
jakim jest gabinet dentystyczny, może stać się coś na co nie mamy wpływu. Mowa o zębach mądrości, potocznie zwanych ósemkami. Rosną one w różny sposób - zarówno tak samo jak wszystkie zęby, co umożliwia ich zaplombowanie, jak i nierówno, co niejako zmusza nas do podjęcia decyzji o ich usunięciu. Krzywo urośnięta ósemka może powodować bowiem skrzywienie całej szczęki, a z tym związana będzie konieczność założenia aparatu ortodontycznego. Dlatego nasz dentysta, czyli stomatolog podczas wizyty kontrolnej bada stan naszej jamy ustnej, decydując o tym, co należy tam zrobić, abyśmy mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem. Gdy zdarzy się tak, że urosną nam ósemki, to albo będzie można je zaplombować, albo usunąć u chirurga szczękowego. Gdy nasz dentysta prowadzący nie wykonuje takich zabiegów, na pewno skieruje nas do kogoś, kto dobrze się na tym zna. Skomplikowanie zabiegu usuwania ósemek zależy bowiem od tego, w jaki sposób są one urośnięte. Gdy jednak pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza, to nawet z najtrudniejszego przypadku da się wyjść.


Gdy lęk przed dentystą zaczyna się

Gdy lęk przed dentystą zaczyna się wyraźnie nasilać, z czasem nasz dentysta zaczyna nas coraz rzadziej widywać, aż ostatecznie całkowicie przestajemy go odwiedzać. Myślimy, że jakoś to będziemy. Mamy nadzieję, że codzienne szczotkowanie zębów i języka wystarczy do tego, by nie nabawić się poważniejszych problemów. A tak oczywiście nie jest. Nie da się w stu procentach dbać na własną rękę o swoje zęby czy jamę ustną. Stomatolog od czasu do czasu sam musi sprawdzić stan naszego zdrowia, kontrolując to, co dzieje się w naszej jamie ustnej. Jeżeli przestaniemy go odwiedzać, ryzykujemy nabawieniem się poważnej próchnicy, wynikającej z nadmiernego nagromadzenia się bakterii w jamie ustnej. Nieleczona próchnica atakuje miazgi zęba - niszczy je, co nieraz doprowadza do martwicy samego zęba, którego w takim przypadku można już wyłącznie usunąć. Kiepski stan jamy ustnej przekłada się również na wygląd naszych zębów. A gdy ten nie jest dobry, tracimy swoją pewność siebie, bo nie możemy się już swobodnie i naturalnie uśmiechać - już sam ten fakt powinien nas skłonić do tego, by gabinet dentystyczny odwiedzać przynajmniej raz na pół roku.


Nawet skrupulatna dbałość o zęby i

Dla wielu osób lęk przed dentystą wydaje się czymś zupełnie normalnym. Nieraz mamy wrażenie, że dokucza on dosłownie wszystkim, dlatego nie uważamy, abyśmy sami musieli z nim jakkolwiek walczyć. Po prostu myślimy, że dentysta zawsze będzie wywoływać w nas strach. Nie przejmujemy się tym, że od czasu do czasu poboli nas jakiś ząb, bo wystarczy, ze zażyjemy kolorową tabletkę, a ból natychmiast ustępuje. Nie jest to jednak w żadnym wypadku skuteczna metoda leczenia. Jeżeli więc to strach blokuje nas przed zapisaniem się do dentysty, koniecznie musimy się z nim rozprawić. Jeśli nie zrobimy tego teraz, później będzie tylko gorzej, a stomatolog już do końca naszych dni będzie nas przerażać, co nie pomoże w dbaniu o higienę jamy ustnej.

Strach przed dentystą trzeba więc po prostu zwalczyć. Pamiętajmy, że żadne domowe czy naturalne metody nie są w stanie poradzić sobie w stu procentach z infekcjami i chorobami jamy ustnej. Nawet skrupulatna dbałość o zęby i specjalistyczne środki kosmetyczne nie zastąpią nam nigdy systematycznych wizyt kontrolnych. Gabinet dentystyczny to takie miejsce, które trzeba odwiedzać.


Jakimi cechami wyróżnia się dobry stomatolog?

Dobry dentysta powinien zawsze w taki sposób przeprowadzać wszelkiego rodzaju zabiegi, by leczenie zębów czy nawet standardowe wizyty kontrolne były jak najmniej nieprzyjemne dla pacjentów i nie wywoływały u nich uczucia dyskomfortu. Nieoczywistą cechą charakteryzującą najlepszych lekarzy jest komunikatywność, ściśle łącząca się z ogólną przyjazną postawą. Zazwyczaj strach bierze się z niewiedzy, z czego prawdopodobnie każdy doskonale zdaje sobie sprawę. Pacjenci obawiają się, że leczenie kanałowe będzie dla nich bolesne, bo nie mają pojęcia, na czym ono właściwie polega i ile trwa. Dobry stomatolog zawsze wszystko najpierw objaśni pacjentowi, zanim w ogóle przejdzie do przeprowadzania zabiegu. Rozwieje wszystkie ewentualne wątpliwości i zapewni pełne wsparcie na czas trwania wizyty.

Pacjent musi też dobrze czuć się w miejscu, w którym zajmuje się swoimi zębami. Nie tylko lekarz powinien wyróżniać się pewnymi kluczowymi cechami, ale także i sam gabinet dentystyczny. Musi być on placówką higieniczną, estetyczną i nowocześnie wyposażoną. W takim gabinecie każdy od razu poczuje się w miarę swobodnie.