Wylecz swoje zęby - m.in na temat leczenie kanałowego pod mikroskopem - O stomatologii

Leczenie kanałowe Gliwice

Czym zajmuje się implantologia

Implantologia jest jedną z dziedzin naukowych, która zajmuje się badaniem wpływu wprowadzania implantów do żywego organizmu. Zadaniem implantów jest zastąpienie danej częściej organizmu odpowiednim elementem wykonanym z określo

Wylecz swoje zęby - m.in na temat leczenie kanałowego pod mikroskopem - O stomatologii Leczenie kanałowe Gliwice
nego materiału. Implantologia stomatologiczna zajmuje się więc wprowadzaniem do organizmu elementów, które mają imitować korzenie zęba. Implantologia stomatologiczna polega na odbudowie uzębienia na implantach, co pozwala na uzyskanie zadowalających efektów estetycznych oraz zdrowotnych. Implanty wykorzystywane w stomatologii są najczęściej wykonane z tytanu, który ze względu na swoją biokompatybilność nie jest rozpoznawany przez organizm jako ciało obce. Gabinet stomatologiczny często oferuje wykonanie implantów, na których później odbudowuje się uzębienie pacjenta. Dzięki nowoczesnym technologiom dentysta może przeprowadzić zabieg wprowadzania implantów w sposób bezpieczny i mało inwazyjny. Odbudowa uzębienia na implantach jest trwałym oraz bardzo wytrzymałym rozwiązaniem.


Zabiegi poprawiające estetykę

Głównym zadaniem stomatologii estetycznej jest poprawienie wyglądu uzębienia pacjenta, co jest istotnym aspektem dla wielu osób. Stomatologia estetyczna, co ciekawe, nie stanowi osobnej specjalizacji stomatologicznej, ponieważ wiele innych zabiegów spełnia pośrednio cele estetyczne. Część zabiegów stomatologicznych, które wykonuje dentysta, mają na celu przywrócenie właściwych warunków w jamie ustnej i pełnią przy okazji także funkcje estetyczne. Takie zabiegi często są związane z protetyką, implantologią, a nawet ortodoncją. Typowo estetycznym zabiegiem wykonywanym w gabinecie jest wybielanie zębów, które może być przeprowadzane metodą nakładkową lub gabinetową. Jednym z najnowocześniejszych zabiegów oferowanych przez gabinet stomatologiczny jest Cyfrowe Projektowanie Uśmiechu. Digital Smile Design wykorzystuje nowoczesną technologię do zaprojektowania uśmiechu pacjenta na podstawie fotografii, a później na wdrożeniu odpowiedniego leczenia mającego na celu uzyskanie określonego efektu. Stomatologia estetyczna jest więc dość szerokim pojęciem.


Wizyta dziecka u dentysty

Stomatologia dziecięca stanowi jedną ze specjalizacji stomatologicznych, w ramach której lekarz dentysta oferuje świadczenie zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Stomatologia dziecięca bywa inaczej nazywana pedodoncją i zajmuje się leczeniem zębów oraz okolic przyległych u dzieci i młodzieży. Powodem dla którego pedodoncja stanowi osobną specjalizację stomatologiczną jest odrębność budowy zębów oraz układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym człowieka. Mówiąc bardziej ogólnie budowa zębów człowieka dorosłego nieco różni się od budowy zębów w okresie rozwojowym. Gabinet stomatologiczny przyjmujący dzieci oraz dojrzewającą młodzież wykonuje zabiegi w ramach stomatologii dziecięcej. Oferta gabinetu dentystycznego dotycząca pedodoncji zawiera świadczenie takich usług, jak wizyta adaptacyjna, wypełnienie zęba mlecznego, usunięcie zęba mlecznego oraz lakowanie bruzd. Wizyta adaptacyjna polega na zapoznaniu dziecka z gabinetem stomatologicznym oraz z lekarzem dentystą, który zajmuje się leczeniem.


Pochodzenie słowa dentystyka

Etymologia to inaczej dziedzina językoznawstwa zajmująca się pochodzeniem danych słów w języku. Słowo stomatologia, tak samo jak wiele innych słów, posiada swoją własną etymologię, czyli pochodzenie. Stomatologia jest słowem wywodzącym się ze starożytnej greki z połączenia takich słów, jak stoma oznaczającego usta oraz logia oznaczającego naukę. Stomatologia jest więc nauką o ustach, czyli nauką o całej jamie ustnej i jej okolicach. Dentystyka z kolei wywodzi się z łaciny, w której dens oznacza ząb. Ze słów stomatologia oraz dentystyka utworzono nazwy zawodów, takie jak stomatolog oraz dentysta. Współcześnie lekarz dentysta oraz lekarz stomatolog posiadają taki sam zakres uprawnień, a nazwy te mogą być używane naprzemiennie. Wcześniej jednak dentysta posiadał mniejszy zakres wiedzy i przeprowadzania zabiegów, niż stomatolog. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiło ujednolicenie tych tytułów i obecnie osoby kończące studia dentystyczne otrzymują tytuł lekarza dentysty, który posiada takie same uprawnienia jak stomatolog.