Jak leczyć zęby - odkrycie 2020! - O stomatologii

szybalski-stomatologia.pl

Co zrobić gdy boli nas ząb?

Prawie każdy z nas miał kiedyś problem z zębem. Najczęściej pojawia się ból, niekiedy także ubytki. Gdy takie coś ma miejsce, warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Dentysta wykona przegląd zębów i oceni ich stan. Może wykonać też

Jak  leczyć zęby - odkrycie 2020! - O stomatologii szybalski-stomatologia.pl
szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.

Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.

Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.


Bo każdy boi się czegoś nieznanego

Dlaczego większość dorosłych ludzi boi się dentysty ? Dentysty boją się dzieci, co jest zrozumiałe. Bo każdy boi się czegoś nieznanego. A zwłaszcza dzieci, które dopiero co poznają otaczający je świat. Na dodatek dzieci nie zdają sobie sprawy z konsekwencji braku uzębienia. Zadziwiające jest to, że po pewnym czasie dzieci przyzwyczajają się do stomatologa i same zaczynają rozumieć potrzebę dbania o zęby. Natomiast ludzie dorośli nie zawsze rozumieją taką konieczność. I szerokim łukiem omijają gabinet dentystyczny. A przecież dentysta nie gryzie. Za wszelką ceną jako lekarz stara się pomóc pacjentowi. Żaden z nich nie jest również sadystą, któremu przyjemność sprawia dręczenie pacjenta. Każdy stomatolog stara się ulżyć pacjentowi, aby ten nie cierpiał bólu z powodu zepsutych zębów. I aby jego twarz ładnie wyglądała. A wiadomo, że szeroki uśmiech zdobi człowieka. Oczywiście wtedy, gdy za ustami znajdują się zdrowe zęby, a nie próchnica lub ubytki. Tym bardziej, że w państwie polskim jest wiele gabinetów stomatologicznych należących do NFZ i próchnicę w nich można wyleczyć absolutnie bezpłatnie.


Tzw

Lekarz stomatolog okazuje się bardzo potrzebnym specjalistą w życiu każdego człowieka. Na szczęście dostęp do jego usług staje się coraz łatwiejszy, nawet w mniejszych miastach.

Wizyty u dentysty mają dwojaki charakter. Mogą być profilaktyczne - zgodnie z zaleceniami powinno się bywać u stomatologa przynajmniej dwa razy do roku. Na taką wizytę jak najbardziej można bumówić się z wyprzedzeniem, żeby nie czekać w kolejkach i panicznie nie szukać dyżurującego akurat dentysty. Drugi rodzaj wizyt to nagłe, spowodowane na przykład ostrym bólem zęba, urazem, stanem zapalnym. W takim przypadku przeważnie nie ma czasu na jakiekolwiek poszukiwania, jednak niekoniecznie za każdym razem udaje się znaleźć czynny gabinet dentystyczny. Tzw. ostry dyżur również nie zawsze pomaga, gdyż w szpitalu czy na pogotowiu niekoniecznie musi przyjmować dentysta. Osoby z silnym bólem zęba muszą liczyć na to, że inni ludzie z kolejki zechcą przepuścić ich do gabinetu przed sobą.

Chociaż nagłe sytuacje nie są do przewidzenia, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia i po prostu cały czas dbać o odpowiednią profilaktykę. Osoby, które regularnie chodzą do dentysty, rzadziej chorują tak poważnie, że muszą szukać nagłej pomocy. W dzisiejszych czasach wysiłek jest praktycznie minimalny, a w sklepach można znaleźć mnóstwo dobrej jakości produktów przydatnych przy codziennej higienie. Profilaktykę warto zacząć od najmłodszych lat, ucząc dziecko regularnego dbania o zęby i niwelując jego ewentualny lęk przed wizytą u stomatologa.


Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym

Chociaż dzieci często obawiają się tego, warto od najmłodszych lat uczyć je, że gabinet dentystyczny to miejsce dla nich dobre, a dentysta zadba o ich zęby tak, aby ich uśmiech był zawsze biały i zdrowy. Tysiące dzieci otwarcie mówią o tym, że boją się iść do dentysty, ponieważ boją się bólu. Warto im jednak wytłumaczyć, że w obecnych czasach stomatolog zawsze dba o to, by dzieci nie odczuwały bólu podczas wizyty i ewentualnego zabiegu. Maluchy nie zawsze wszystko rozumieją, dlatego warto być cierpliwym i wyjaśnić dziecku wszystko, o co pyta, w sposób dla niego przystępny. Prawdopodobnie to wystarczy, aby przekonać dziecko do odwiedzenia fotelu dentystycznego. Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim i rozwianie jego wątpliwości nie pomoże, warto rozważyć zaproponowanie mu pewnego rodzaju "nagrody", jeśli tylko pójdzie grzecznie do dentysty i cierpliwie zniesie tę trudną dla niego wizytę. Choć nie jest to może najlepsza ze wszystkich dostępnych metod, to działa ona najlepiej - i to nie tylko na dzieci. Możemy więc obiecać dziecku, że w zamian za jego odważną postawę w gabinecie, dostanie od nas wymarzoną zabawkę, lub też, że zabierzemy je w miejsce, o którym mówiło już od pewnego czasu. Może park rozrywki? Może basen? Z pewnością warto ten jeden raz pójść na ustępstwo, które jednak w dłuższej perspektywie może pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą. Jeśli podczas wizyty odkryje ono, że istotnie, nie było się czego obawiać, to na następne wizyty będzie szło znacznie chętniej.


Dentysta może zaproponować jeszcze inny sposób-

O pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu marzy większość osób. Jednak z różnych przyczyn nie każdy może się nim cieszyć. Zęby przebarwiają się zarówno pod wpływem spożywanych pokarmów, napojów czy zażywanych leków, jak i w wyniku chorób. Aby je przed tym chronić, potrzeba odpowiednich zabiegów. W grę wchodzi naturalne wybielanie domowymi sposobami lub za pomocą preparatów dostępnych w sprzedaży, ale nie tylko. Prawie każdy gabinet dentystyczny świadczy usługi obejmujące wybielanie zębów. Na początku zwykle stomatolog zaleca usunięcie kamienia nazębnego i osadów, a następnie fluoryzację. Już po tych zabiegach zęby wielu osób stają się jaśniejsze. Wśród sposobów na wybielenie zębów ważne miejsce zajmuje bezpieczna metoda nakładkowa. Oprócz tego pacjenci gabinetów dentystycznych mają do wyboru wybielanie laserowe, które jest co prawda droższe, ale daje niezwykle szybki efekt. Dentysta może zaproponować jeszcze inny sposób- naświetlanie lampami. W tym przypadku potrzeba zwykle kilku zabiegów, aby przywrócić zębom biel.


Wizyta u dentysty

Wizyta u dentysty na pewno nie będzie kojarzyć nam się bardzo miło. Jednak o zęby trzeba dbać, czy tego chcemy, czy też nie. Aczkolwiek, pomimo wszechogarniającego leku wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, że nowoczesne formy leczenia nie są tak bolesne i nie trzeba tak źle się nastawiać na swoją wizytę w gabinecie. W chwilach obecnych obsługa każdego gabinetu, czy też całościowej przychodni stara się zrobić wszystko, aby pacjent już na samym wstępie mógł się rozluźnić i dobrze poczuć. Uśmiech, miła atmosfera sprawiają, że człowiek nie napina się jak postronek na wietrze. Co oferuje nam dobry gabinet dentystyczny? Przede wszystkim kompleksową diagnostykę - niezależnie od tego, czy jest to gabinet dla dzieci, czy też dla osób dorosłych. Wstępne rozpoznanie i obejrzenie stanu uzębienia powoduje,że można zaproponować fachowe formy leczenia, dzięki czemu będzie można cieszyć się zdrowymi i silnymi zębami. Przy czym należy jednak uważać, jeżeli chodzi o najmłodszych pacjentów, którzy potrafią być bardzo wymagający. Dobry dentysta w pierwszej kolejności zaprasza małe dzieci na wizytę adaptacyjną, dzięki czemu mogą ona zapoznać się z pracą stomatologa i ewentualnymi narzędziami użytkowanymi podczas leczenia. Jak pokazują badania - takie wizyty adaptacyjne pomagają dzieciom się rozluźnić i chętniej przychodzą na kolejne wizyty do takiego miejsca. Pokonanie strachu przed człowiekiem, który z mini wiertarką wkręca się w nasze zęby nie jest łatwe. Ale jest na pewno możliwe do pokonania.