Jak długo musisz Leczyć zęby? - O stomatologii

Stomatologia Zabrze

Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza jest jedną z kilku specjalizacji stomatologicznych, która zajmuje się przeprowadzaniem określonych zabiegów dentystycznych. Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty jest próchnica zębów, k

Jak długo musisz Leczyć zęby? - O stomatologii Stomatologia Zabrze
tórej leczeniem zajmuje się właśnie stomatologia zachowawcza z endodoncją. Głównym celem stomatologii zachowawczej jest leczenie ubytków spowodowanych przez próchnicę zębów. Stomatologia zachowawcza może zajmować się także profilaktyką próchnicy zębów. Endodoncja zaś jest obszerną dziedziną należącą do stomatologii zachowawczej. Endodoncja zajmuje się niczym innym, jak leczeniem kanałowym zębów w przypadku, gdy zainfekowane próchnicą zostają głębsze warstwy zęba. Gabinet stomatologiczny bardzo często posiada w swojej ofercie świadczenie zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją. Dobrze wyposażony gabinet dentystyczny przy leczeniu kanałowym zębów, zwanym także leczeniem endodontycznym, korzysta ze stomatologii mikroskopowej. Dobry dentysta jest w stanie szybko rozpoznać zmiany w zębie na skutek próchnicy, dlatego warto chodzić do dentysty na regularne wizyty kontrolne.


Usunięcie zęba

Ekstrakcja zęba, czyli inaczej jego usunięcie, jest jednym z zabiegów wykonywanych przez dentystę. Ekstrakcja zęba z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, jednak jej przeprowadzanie bywa konieczne. Usuwanie zęba należy do zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej. Usunięcie zęba najczęściej następuje wtedy, gdy zęba nie można wyleczyć innymi metodami, z których korzysta stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ekstrakcję zęba przeprowadza się także w sytuacji, gdy rosnące ósemki nie mają zbyt wiele miejsca w jamie ustnej i mogłyby zniweczyć przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Dentysta przeprowadzający zabieg usunięcia zęba podaje pacjentowi znieczulenie, a sam zabieg jest przeprowadzany w całkowicie sterylnych warunkach. Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniej techniki oraz narzędzi. Usunięcie zęba następuje głównie w sytuacji, gdy ten nie może być wyleczony, dlatego warto regularnie chodzić do dentysty w celu uniknięcia takiej sytuacji.


Rodzaje protez stomatologicznych

Protetyka stomatologiczna stanowi jedną ze specjalizacji stomatologii, której głównym zainteresowaniem jest odtwarzanie pierwotnych warunków zgryzu po całkowitej lub częściowej utracie zębów. Protetyka stomatologiczna jest dość szeroką dziedziną stomatologii, w ramach której dentysta wykonuje szereg różnych czynności i zabiegów. Do odtwarzania naturalnych warunków zgryzu używa się specjalnych wypełnień protetycznych. Można wyróżnić kilka rodzajów protez używanych w celu odbudowy utraconych lub uszkodzonych zębów. Jednym z rodzajów protez stomatologicznych są tak zwane protezy stałe, które charakteryzują się tym, że nie można ich wyjąć. Innym rodzajem protez są protezy ruchome, które można wyjąć z ust. Można wyróżnić jeszcze protezy kombinowane, będące połączeniem protez stałych oraz ruchomych. Jedną z usług oferowanych przez gabinet stomatologiczny w ramach protetyki jest chociażby zakładanie koron oraz mostów, a nawet licówek. Protetyka jest dość prężnie rozwijającą się dziedziną stomatologii, która posiada spore możliwości odbudowy i przywrócenia właściwych warunków zgryzu w jamie ustnej.


Stomatologia dziecięca jako osobna specjalność

Stomatologia dziecięca jest jedną z osobnych specjalizacji stomatologicznych, co może wydawać się nieco zaskakujące, jednak są podstawy ku takiemu podziałowi. Głównym powodem, dla którego stomatologia dziecięca stanowi osobną specjalizację, jest różnica w budowie zębów oraz całego układu narządów i tkanek w jamie ustnej u dzieci w wieku rozwojowym. Zabiegi oferowane przez gabinet stomatologiczny w ramach stomatologii dziecięcej to wypełnienie zęba mlecznego, usunięcie zęba mlecznego, lakowanie bruzd czy też leczenie amputacyjne. Dobry dentysta oferuje także przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej, która pozwala dziecku oswoić się z wnętrzem gabinetu stomatologicznego oraz z samym lekarzem przeprowadzającym zabiegi. Stomatologia dziecięca bywa nazywana także pedodoncją i zajmuje się takimi kwestiami, jak zaburzeniami ząbkowania u dzieci, leczeniem zębów mlecznych, leczeniem zębów stałych niedojrzałych czy też leczeniem chorób błony śluzowej u dzieci. Ponadto stomatologia dziecięca może zajmować się profilaktyką próchnicy, na którą narażone są także dzieci.