Choroby zębów i ich leczenie - O stomatologii

Endodoncja mikroskopowa cieszyn

Usługi stomatologiczne wykonywane w centrum medycznym


Zastanawiamy się często nad właściwym doborem dentysty do naszych potrzeb. Nie jest to szczególnie trudne zadanie, wystarczy jedynie pamiętać o kilku poradach przyśpieszających ten proces.

Choroby zębów i ich leczenie - O stomatologii Endodoncja mikroskopowa cieszyn
Na pewno na początku życie ułatwi nam określenie swojego profilu jako pacjenta – czy potrzeba nam jedynie plombowania? A może chcemy przede wszystkim naprawić kolor szkliwa?

Mając na uwadze nasze główne potrzeby szybciej znajdziemy gabinet dostosowany właśnie do nas. To jednak niejedyny godny uwagi sposób szukania. Warto chociażby przejrzeć dostępne w internecie opinie, bo sporo mówią o jakości usług oraz telefonicznie sprawdzić przewidywany czas oczekiwania na swoją kolej.

Równie dobrym źródłem informacji są nasi znajomi. Mogą oni nam zarekomendować kogoś, kto od dłuższego czasu już pomaga im leczyć zęby czy popisał się wyjątkowo dobrą jakością świadczonych usług. Wystarczy jedynie odbyć kilka rozmów, aby mieć pewność, że konkretny profesjonalista nas nie zawiedzie.

Często mamy w głowie zły obraz dentysty. Wynika on z przeżyć z naszej wczesnej młodości, gdy usługi tego typu były świadczone w sposób dużo gorszy niż obecny. Nasze pierwsze skojarzenia to duży ból czy krwawienie oraz bardzo nieprzyjemna atmosfera samego zabiegu. To jednak zamierzchła przeszłość – wystarczy jedynie jedna wizyta, aby uciec od tego fałszywego wizerunku.

Obecnie dentyści stosują znieczulenia bardzo wysokiej jakości, co przekłada się na brak nieprzyjemnych odczuć w chwili na przykład wyrywania zębów. Po opróżnieniu strzykawki ze środkiem zabijającym ból możemy być pewni krótkiego i niezbyt bolesnego procesu pozbywania się zniszczonego elementu lub też jego naprawy.



Stomatologia krok po kroku


Co warto wiedzieć o stomatologii, jakie są najważniejsze pytania, na które warto znaleźć odpowiedź jeśli myślimy o tej właśnie dziedzinie medycyny? Niewątpliwie stomatologia to kluczowa dziedzina nauki, która ma bezpośredni wpływ na jamę ustną. Bez stomatologa w dzisiejszych czasach nie jest możliwe funkcjonowanie naszego organizmu. Choć wydaje nam się, że stomatolog dba przede wszystkim o aspekty wizualne, to dentysta pełni też szereg innych ról. Nie wolno zapominać o tym, że w ząb może wdać się zakażenie, podobnie jak w całą jamę ustną. Jest to sytuacja niebezpieczna, w której kluczowe będzie znalezienie takiego rozwiązania, które przyczyni się do poprawienia skuteczności działania i da pacjentowi pewność całkowitego wyleczenia w stu procentach.

Kto może zostać dentystą? Czy studia, które trzeba skończyć są łatwe, czy jednak wymagają ogromu wysiłku? Jak wskazują przeróżne statystyki i opinie samych studentów, studia na stomatologii są zdecydowanie skomplikowane, wymagające wysiłku, a przede wszystkim ogromnej praktyki. Żeby zostać dentystą trzeba zdać odpowiednie egzaminy i być przygotowanym do wielu zabiegów przeprowadzanych podczas samych już studiów. Już podczas studiów studenci realizują praktyki, pod okiem swoich profesorów lecząc innych pacjentów. To świetne rozwiązanie także dla samych pacjentów. Oczywiście jest tu jakieś ryzyko, ale z drugiej strony taki dentysta dokładnie realizuje swoje zadania i wszystko odbywa się pod czujnym okiem przełożonego.



Historia stomatologii

Najstarszy przypadek leczenia dentystycznego stwierdzono w liczącym 14 tys. lat szkielecie młodego mężczyzny znalezionym we włoskich Dolomitach - na zębie trzonowym z dużym ubytkiem zachowały się ślady wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym prehistorycznym znaleziskiem archeologicznym świadczącym o istnieniu tej dziedziny nauki są pochodzące sprzed 9-7,5 tys. lat czaszki z zębami posiadającymi ślady borowania oraz wypełnienia, znalezione w miejscowości Mehrgarh w Pakistanie.

Patronką dentystów jest św. Apolonia ? męczennica, poganie ?zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia#Historia